ייעוץ עסקי לעסקים קטנים

השאירו פנייה:

מה זה ייעוץ עסקי?

ייעוץ לעסקים קטנים

שיפור והתייעלות לא שמור אך ורק לעסקים של חמישים או מאה עובדים ומעלה.

גם עסק של One Man Show וגם עסקים של כמה עובדים בודדים, יכולים למצוא עזר רב בליווי עסקי.

אם רגע נעמיק בזה, הרי שהאתגר של עסק קטן הוא לרוב מורגש הרבה יותר: ניהול מספר משימות במקביל, התנהלות שוטפת מול ספקים או עובדים שכירים, התנהלות חשבונאית נכונה, מתן שירות לקוחות, מכירות, שיווק – הכול מתנקז או לאדם אחד או נשען על מספר מועט של גורמים.

איך עושים את זה נכון? ואיך גורמים לכל הדבר הזה לעבוד לטובתנו?

תוכן עניינים

מתי ייעוץ לעסק קטן הוא צעד נכון?

ייעוץ עסקי לעסק קטן קיים

ישנם מספר תרחישים שבהם ייעוץ עסקי לעסקים קטנים יכול להיות לנו לעזר רב:

  • התנהלות פיננסית שגויה – או יותר נכון: "לאן הכסף שלי נעלם?". ייעוץ פיננסי לעסק שידוע גם בשם תכנון פיננסי, ימקד אותנו על החלקים שבהם עלינו להתייעל כדי לחסוך בהוצאות מיותרות: אבטלה סמויה, כוח אדם רב מדי, ספקים יקרים מדי וכיוצא בכך.
  • ניהול לא נכון – ניהול מתבטא במגוון היבטים שונים: ישנם עסקים שבהם מתברר שבעל העסק פשוט לא מוכן להאציל סמכויות. תהא הסיבה אשר תהא, גם אם קשה לנו לשחרר, לפעמים זה רק יכול לפגוע לנו בעסק ולשדר חוסר מקצועיות מול הלקוחות.
  • מכירות ושיווק – משהו בעסק לא ממריא? מרגישים שהמתחרים שלכם גדלים באופן שוטף עם לקוחות חדשים שמפספסים אתכם? ייתכן מאוד שישנם "חורים" בשיווק שצריך לבדוק. או שהשיווק הקיים לא עובד טוב, או שהגיע הזמן לבחון כיצד קהלים חדשים ימצאו אותנו וידעו על קיומנו.

אלו הן כמובן דוגמאות שעל קצה המזלג. גם אם התחושה הפנימית שלכם מאותתת שמשהו בהתנהלות או ברווחיות איננו כשורה, הרי שאפשר וחשוב להיוועץ עם יועץ עסקי שיבחן את הנושא.

ייעוץ עסקי לעסק קטן בהקמה

חשוב לזכור שגם עסקים קטנים בהקמה יכולים להיעזר בייעוץ עסקי מכוון מטרה.

ייעוץ לעסק בהקמה יכול להיות יעיל בתרחישים דוגמת:

  • עסק קטן אך בתחום מורכב – נניח שיווק דיגיטלי על-ידי פרילנסר לא בהכרח מצריך ייעוץ עסקי, ואילו אדם שינהל פורטל לידים עם 2 עובדים מוקדנים ומתכנת שמתחזק את האתר, עשוי בהחלט למצוא עזר בבניית תכנית עסקית ברורה ונהירה.
  • עסק שמצריך גיוס משקיעים – עסקים קטנים לא בהכרח נשענים על תקציבים קטנים. ואם מדובר בעסק דוגמת חברת הזנק שזקוקה לתקציבים ראשוניים, הרי שאף משקיע לא יסכים לתת את כספו, אלא לאחר שיראה תכנית עסקית ברורה עם יעדים, צפי הכנסות ורווחים ונתונים נוספים.

ייעוץ וליווי עסקים קטנים: היתרון שבגורם חיצוני

כמעט באופן גורף, אנחנו מתנהלים מתוך הרגל.

יש שגרה, ואט אט השגרה של העסק שלנו הופכת להגיונית, גם אם משהו בה לוקה בחסר.

שילובו של גורם חיצוני שבוחן את העסק על היבטיו השונים, מאפשר לנו לקבל ביקורת בונה שלעתים גם לא נוכל לקבל מאנשים הקרובים אלינו דוגמת מכרים, קולגות ובני משפחה.

ליועץ עסקי לעסקים קטנים הבקיא בהתנהלותו של עסק המבוסס על אדם אחד או מספר אנשים מצומצם, ישנם כלים, טיפים ועצות מעשיות שניתן ליישמן ולבחון בשיפור כבר במהלך הפגישות הראשונות.

דוגמה לכך ניתן למצוא ביצירת טבלה מסודרת המשקללת את נתוני ההוצאות וההכנסות. נשמע כמו פתרון פשוט והוא אכן פשוט, אולם עסקים קטנים רבים אינם מנהלים טבלה מדויקת ומעמיקה.

למה עלינו לצפות במסגרת ייעוץ לעסק קיים?

הכרת העסק

בחלקו הראשון של הייעוץ, המטרה שלי היא להכיר את העסק, להבין אותו באמת.

הכול מתחיל מפגישת היכרות ושיח מעמיק על מצבו הנוכחי של העסק. לשמוע אותך, בעל או בעלת העסק – מה מפריע לכם? מה הביא אתכם להזמין ייעוץ עסקי?

הפגישה לא תתקיים אצלי במשרד, כי אם אצלכם. זהו הביקור הראשון שלי בעסק שלכם, וחשוב שהוא יתקיים במהלך יום עבודה רגיל. פעילות שוטפת ושגרתית.

לצד זאת, נעבור ביחד על המסמכים הפיננסיים והחשבונאיים שיציגו את תמונת המצב הנוכחית והאותנטית ביותר.

זהו שלב קריטי שכבר ממנו ניתן להתחיל ולהתוות את האסטרטגיה להתייעלות ארגונית ולשיפור הרווחיות.

מעבר על התכנית העסקית

השלב הבא הוא מעבר על התכנית העסקית הקיימת.

חשוב לציין: פעמים רבות לא תהיה לנו תכנית עסקית קיימת.

עסקים קטנים רבים יוצאים לפעילות שוטפת ללא תכנית מסודרת עקב העובדה שמדובר בסדרי פעילות קטנים באופן יחסי.

במקרה שכזה, נבנה ביחד תכנית עסקית שתחדד את המטרות שלנו ותציב יעדים.

תכנית שכזו תגדיר לנו מה יהפוך אותנו לעסק עם הראש מעל המים, ומה יהפוך אותנו לעסק משגשג. תכנית שכזו תגדיר גם יעדי שיווק ומכירה, סדר כוח אדם והיבטים ניהוליים רבים וחשובים.

ויוצאים לדרך

אישרנו את התכנית? מתחילים לפעול.

ייעוץ עסקי לעסקים קטנים לא מתרכז בתיאוריה ויצירת יעדים זוהרים ונוצצים – צריך להירתם אל המלאכה ולעשות הכל כדי שכל החזון ירקום עור וגידים.

הייעוץ כולל ליווי עסקי להצלחה, ליווי שבמהלכו נפגוש באתגרים, בשאלות חדשות, נגיע לצמתי דרכים ונקבל החלטות חשובות.

ביחד, נצעד אל עבר היעדים ונצלח אותם.

למה עלינו לצפות במסגרת ייעוץ לעסק בהקמה?

שיחה ראשונית

ארצה לשמוע את החזון שלכם, לאן את רוצים לקחת את העסק שלכם, מה אתם מדמיינים.

מוטיבציה היא חלק ניכר מהצלחתו של עסק, ואמנם אין מדובר כלל וכלל בערובה להצלחה בפועל, אולם הדלק שמניע את גלגלי העסק הם קריטיים ומהותיים, גם ליישום העצות והצעדים שייכללו במסגרת הייעוץ העסקי.

בניית תכנית עסקית

שלב החזון הוא חשוב והוא מדרבן אותנו להצליח ולהגשים, אך תכנית עסקית מטרתה לשים אותנו עם הרגליים על הקרקע.

במהותה, תכנית עסקית היא דו"ח מפורט שכולל את כל הפרמטרים וההיבטים שתואמים את המציאות בשטח:

  • מתחרים ובדיקת הזירה התחרותית – מי הם המתחרים שלנו? עד כמה אנחנו נכנסים לענף קשה ומאתגר? ישנם ענפים בהם לקוחות עוזבים בקלות למתחרים. מנגד, ישנם ענפים בהם נאמנות הלקוח בהחלט באה לידי ביטוי.
  • שיווק ומכירה – מה אנחנו צריכים לעשות כדי שהעסק שלנו יגיע אל הקהלים הנכונים? באילו אפיקים נשתמש? ואם נקבל פניות, מי ידרבן אותן להפוך לעסקאות?
  • רווחיות – מה יגרום לנו להיות רווחיים? כיצד נתמחר את המוצר או השירות? מה הוא צפי ההכנסות שלנו לשנה הקרובה? ל-5 השנים הקרובות?
  • ניהול ומבנה היררכי – מה מבנה העסק? מי העומד בראשו? מהו תפקידו? מי הם העובדים שיקחו חלק בעסק? מה הוא תפקידם? האם נתנהל עם שכירים? או ספקים?
 
דוגמאות אלו הן נגיעה בלבד ממה שתכנית עסקית שלמה צריכה לכלול.

ולא טעיתם.. יוצאים לדרך

מתחילים להזיז את גלגלי השיניים, ומתניעים את העסק.

התכנית כוללת ליווי עסקי אישי ומקיף.

מחפשים יועץ עסקי לעסקים קטנים? השאירו פניה:

ייעוץ וליווי עסקים קטנים עם שירן אטלס

נעים מאוד, שמי שירן אטלס, יועצת עסקית מוסמכת.

אני מלווה עסקים קטנים, בינוניים וגדולים, בדרך להצלחה.

משפטים מפוצצים, אך כיצד עושים זאת בפועל? אין מקל קסמים, ואין קיצורי דרך. הכל מתחיל ונגמר מ"לנשום את השטח" ולהבין את מטרותיו של העסק וכן הפעילות השוטפת הקיימת.

למידע בנושא ייעוץ וליווי עסקים קטנים, אני מזמינה אתכם לשיחת ייעוץ טלפונית ראשונית ללא עלות או התחייבות, ומשם נבין ונחליט אם לסלול ביחד דרך משותפת.