מה זה גיוס הון?

השאירו פנייה:

מה זה ייעוץ עסקי?

אחרי שבמאמרים קודמים דברנו על שותף עסקי שמשקיע בעסק והופך לבעל זכויות וחובות שווים לאלה שלך, על שותפות מוגבלת ועל שותפות שקטה, הגיעה השעה לדבר מעט על גיוס הון.

אם ברצונו של בעל או בעלי העסק, בהתרחבות משמעותית ובמעבר מחברה קטנה לבינונית/ גדולה – גיוס ההון הוא צעד חיוני. במילים פשוטות, מדובר בתהליך שעובר עסק על מנת לגייס כספים לצורך שינוי משמעותי או התרחבות. 

בעיקרון הכוונה היא להשקיע הון על מנת לייצר ערך נוסף לעסק.

תוכן עניינים

מה זה גיוס הון?

החברה או העסק פונים למשקיעים קיימים, אם ישנם כאלה, או למשקיעים פוטנציאליים ומבקשת מהם שישקיעו בחברה.

גיוס הון הוא משימה קשה. החל מבחירת סוג גיוס ההון וכלה בקושי האובייקטיבי במציאת המשקיעים הפוטנציאליים. מדובר בזמן ארוך ומלחיץ.

שני סוגים של גיוס הון

הון חוזר

דמיינו מזרקה גדולה. מי המזרקה נשאבים מהבריכה, או האגם בהם היא מוצבת, מותזים במזרקה חוזרים אל הבריכה או האגם וחוזר חלילה.

על מנת להתקיים, זקוק כל עסק לכסף נזיל. הכסף נכנס אל העסק כתוצאה ממכירה או מתן השירות שהוא נותן ויוצא ממנו על מנת לרכוש רכיבים, סחורה, ולמשכורות.

כשהוא עובד כראוי והוא רווחי – ייווצרו עודפי כספים. עודפים אלה אינם נחוצים לתפעול השוטף. אלה הם הרווחים שהעסק מניב. רווחים אלה הם שיאפשרו לעסק לצמוח ולהתרחב. כמובן שכשאנחנו מדברים על ההון החוזר, אנחנו חייבים לקחת בחשבון כמה נותר לנו לאחר חישוב החובות השונים, תשלום המשכורות, חובות של לקוחות, מלאי מנוצל או לא וכו. כשההון החוזר מנוהל כראוי ותחת ההשגחה הנכונה, יישארו יתרות כספים ותקטן רמת הסיכונים של העסק.

גיוס חוב

גיוס חוב הוא כל סוג של הלוואה שחברה משתמשת בה כדי לממן את עסקיה כחלק מתהליך גיוס ההון . 

כאשר עסק בוחר לממן את ההון החוזר שלו באמצעות הלוואה, זה אומר שהם מקבלים את כספם ממקור חיצוני. הדבר יוצר חוב למלווה של הכספים הללו.

גיוס החוב מתחלק לשניים, לטווח הקצר ולטווח הארוך:

  • הטווח הקצר מתייחס להלוואה לצורך פעילות שוטפת של העסק, בין אם מדובר ברכישת מלאי או תשלום שכר לעובדים, ובדרך כלל הוא יהיה תוצאה של פער, שעתיד לבוא על פתרונו בתוך זמן יחסית קצר, בין סך כל ההוצאות וההכנסות של העסק בטווח זמן מסוים ובדרך כלל קצר (תזרים המזומנים).
    לדוגמא – הלוואת גישור היא גיוס חוב לטווח הקצר.
  • הטווח הארוך מתייחס לנכסים כמו מבנים, קרקעות, מכונות ציוד ועוד. במקרים כאלה תינתן ההלוואה לטווח זמן של 10 שנים ומעלה כנגד שיעבוד הנכסים שירכשו בסכום ההלוואה.

ישנם סוגים נוספים כמו למשל הון מסחר אך לא נרחיב עליהם כרגע.

כן אשמח להפנות אתכם למאמר מקיף שכתבתי אודות הלוואה בערבות המדינה.

לסיכום

לעסקים וחברות נדרש בדרך כלל הון כדי לממן תכניות צמיחה והתרחבות, איזון מחודש של מבנה ההון של העסק או מימון רכישה, במטרה להרוויח.

אני שירן אטלס, יועצת עסקית מוסמכת. ולכם ולי ישנה מטרה משותפת:-

להביא לצמיחתו ושגשוגו של העסק שלכם, בדרך הנכונה והבטוחה ביותר.

בואו נדבר, השאירו פניה ואשוב אליכם בהקדם.

לכל שאלה, אני מזמינה אתכם להשאיר לי פנייה: